Powered by Smartsupp

Rozhovor: nová psycholožka v Poradně Na počátku

Led 20, 2022

Čemu jste se věnovala před příchodem do Na počátku?

Vystudovala jsem jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pak jsem šla rovnou na rodičovskou dovolenou, odkud přicházím sem. Během toho času jsem si doplnila vzdělání. Absolvovala jsem 3semestrální kurz Rorschachovy metody v Brně, dvouletý kurz školní psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci a kurz krizové intervence. Několik let procházím psychoterapeutickým výcvikem v integrované psychoterapii profesora Ferdinanda Knoblocha. Člověk je v integrované psychoterapii vždy vnímán jako součást skupiny.  Kromě toho působím jako psycholožka na základní škole.

Co jste věděla o Na počátku, než jste poslala životopis?

Věděla jsem, že jste nezisková organizace a pomáháte ženám, které jsou v tíživé životní situaci. Co mě nejvíc zaujalo je, že jsou to ženy, které prožívají neplánované těhotenství a někdy se rozhodují, jestli mají jít na interrupci, nebo ne. Ženy často potřebují vyřešit sociální nebo vztahové potíže a potřebují pomoc. Překvapilo mě, že budujete psychologickou pomoc. Myslela jsem si, že už tu nějaká je. Zároveň mě to potěšilo, protože téma krize ženy v období těhotenství, ztráty těhotenství či v rozhodovací fázi mě již dlouhou dobu zajímá. To bylo nejdůležitější, co mě přitáhlo.

Co myslíte, že nejvíc potřebují ženy, které zaskočí nečekané těhotenství?

Určitě sociální poradenství, na koho se obrátit a na co mají nárok. Na počátku určitě potřebují i psychickou podporu, mít komu zavolat, s kým se sejít. A to rychle. Čekací doby k psychologům jsou často velmi dlouhé a taková žena nemá čas čekat. Proto jsem taky ráda, že tu ta služba vzniká.

Jak se s vámi budou moct ženy spojit?

Můžou kontaktovat poradnu obvyklými cestami, tedy na chatu, telefonicky, e-mailem nebo osobní návštěvou. Sociální pracovnice je pak v případě potřeby přesměrují na mě, na psychologickou pomoc. Plánujeme, že budu k dispozici dvakrát do týdne, a to jak na chatu, tak na video konzultaci či osobní konzultaci. Jsem připravená na jednorázový chat nebo telefonát. Ale i na dlouhodobou podporu a doprovázení, samozřejmě. Pokud vyvstanou problémy nebo otázky, můžou se ženy ozvat.

Kdy je lepší vás kontaktovat online a kdy je vhodnější přijít osobně?

Ženy, které jsou místně vzdálené nebo vytížené rodinnými povinnostmi, mě nejrychleji kontaktují online. Nicméně, pokud chce žena něco řešit delší dobu, doporučovala bych osobní konzultaci. Alespoň pro začátek je to lepší, abychom se viděly a mohly se poznat. Možné je využít všechny cesty, ale psychoterapeutický vztah se lépe tvoří při osobním setkání. Na osobní schůzku můžou přivést i děti. V poradně máme k dispozici dětský koutek s hračkami, kde se dítě může chvíli zabavit. Navíc může přijít i s partnerem, kdyby chtěla.

Jak si představujete péči o ženy po potratu?

To je hlavně o nastavení konkrétní ženy. Některá si o tom potřebuje s někým promluvit, protože je to její tajemství, nebo její rodina nebo partner se o tom nechtějí bavit. Každý tuhle situaci zpracovává jinak. I v případě, když se žena sama rozhodne pro potrat a chce ho podstoupit, může ji překvapit vlastní emoční reakce. Může se na nás obrátit klidně i po letech. Třeba v období výročí to bývá časté nebo pokud jí nějaká stresová situace spustí traumatickou vzpomínku. Kdykoliv.

Máte představu, jaký o službu doprovázení po potratu bude zájem?

Místo psycholožky v Na počátku tvoříme na základě poptávky, která tu postupně vznikla. Pomoc pro ženy po potratu tu byla už předtím, ale více v sociální oblasti a jako osobní podpora. Ale ukázalo se, že je tu ještě ten chybějící dílek psychologické podpory, aby to byla pomoc komplexní.

Na toto téma se málokdo specializuje, i proto se pomoc hůře hledá. Téma potratu je stále tabuizované nebo zlehčované. Málokdo ví, jak se k ženě po potratu postavit. Takže mě úplně nadchlo, že takové místo v Na počátku vzniklo, že i někdo jiný na tyto ženy myslí.

Co vám jako ženě a mámě dělá radost?

Hlavně mi dělají radost mí synové. Máme zvídavého prvňáčka. Mladší syn má vývojovou dysfázii a mně každý jeho pokrok dělá ohromnou radost. Hodně se mu věnuji. Proto jsem s ním byla na rodičovské dovolené 4 roky, dokud to jen šlo. Ve volném čase mám ráda rodinné výlety, turistiku, v létě písek a vodu. Miluji koupání. Ráda čtu a poslouchám hudbu Taky chodím ráda na houby. Zjistila jsem, že to perfektně čistí hlavu.

podobné příspěvky