Pohledná žena v kabince toalet. Možná si jen pro jistotu odběhla od pracovního stolu z kanceláře. Že by tohle byly kulisy, v nichž se maminka dozvídá novinku o tom, že je těhotná? Pro někoho je to možná šokující, ale ano. Tak to často bývá.

Ženy bývají v zápřahu, hlavně naše maminky, které už pečují o jedno nebo i více svých dětí. Mnohdy se nemohou spolehnout na svou rodinu a obracejí se o pomoc na své kamarádky. Jen s vypětím sil zvládají každodenní honičku. Představa dalšího potomka v rodině bývá spojená s obavami, které brzy následují pocity viny při pomyšlení, že by řešením mohl být potrat.

Nelehkou situaci se snažíme s našimi maminkami rozklíčovat v Poradně Na počátku. Odkud pramení obavy? Jaká jsou rizika, ať už se maminka rozhodne jakkoliv? Kde může maminka najít zdroje, aby svou situaci zvládla? To všechno s našimi klientkami v Na počátku řešíme. Nabízíme jim naprostou diskrétnost, pokud chtějí i anonymitu, přijetí a prostor zvážit celou situaci v bezpečí, bez odsudků. „Maminky se na nás mohou obrátit prostřednictvím chatu na našem webu, ale často využívají i e-maily, kde podrobně popisují svou situaci. Vážíme si jejich důvěry, je to pro nás závazek,“ popisuje Jitka Došlová, sociální pracovnice Poradny Na počátku.

„Můžete mi poradit?“ ptají se naše klientky. A my odpovídáme: „Ano. Jsme tu pro vás.“ Maminky se na nás mohou obracet. Na počátku pomáhá těhotným ženám a maminkám s dětmi v tísni.

Autory spotu jsou Vojtěch Paleček a Mariana Ambrožová ve spolupráci s týmem Na počátku. „Chtěla jsem, aby se ženy dozvěděly, že se na nás mohou s důvěrou obrátit. Že je nebudeme hodnotit a budeme respektovat každé jejich rozhodnutí. My je můžeme doprovázet, být jim nablízku a poskytnout informace nebo například bydlení, ale samotné rozhodnutí, co dál, je vždy na samotné ženě,“ vysvětlila záměr tvorby Ambrožová. Česká televize bude spot vysílat ve dnech 10. – 30. ledna. S jeho zkrácenou verzí se můžete ve druhém lednovém týdnu setkat i na LED obrazovce Hlavního nádraží v Brně, hned vedle přehledů příjezdů a odjezdů vlaků.