Powered by Smartsupp

Poradna Na Počátku

poradna

Tady najdete prostor se ve své situaci zorientovat. Nabízíme společné hledání vaší nejlepší cesty a praktickou pomoc.

psychologická pomoc

Jsme tu pro těhotné, ženy a matky, které přicházejí s tématy jako např.: neplánované těhotenství, ztráta těhotenství, obavy z budoucnosti, vztah k dítěti atd.

Jak nás kontaktovat a kde nás najdete?

Kontakt:

Telefonicky na čísle +420 774 440 821 v otevírací době poradny.

Kdykoliv na e-mailu poradna@napocatku.cz nebo nám pošlete vzkaz z tohoto webu. Odpovídáme co nejdřív, nejpozději do 3 pracovních dnů.

Využijte chat na této stránce. Pokud nejsme online, ozveme se vám co nejdřív.

Adresa:

Příkop 6 (budova IBC, 7. patro)
602 00 Brno

Zastávka tramvaje č. 3, 5 a 9: Náměstí 28. října

pomůžeme vám i v následujících oblastech

pomoc po potratu

Potrat, i pokud se pro něj žena rozhodla dobrovolně, znamená ztrátu – nenarozeného dítěte a neuskutečněného mateřství.

Zkušenost potratu je soukromá záležitost, o které bývá těžké mluvit i s nejbližšími.

Mnoho žen tento zážitek nesdíli vůbec s nikým. Kromě řady zdravotních komplikací, jako např. různé druhy zánětů, se mohou rozvinout obtížné psychické stavy, doprovázené nepříjemnými pocity. Jako první pomoc vám nabízíme infografiky na našem webu Pomoc po potratu.

Chci dát své dítě k adopci

Nabízíme pomoc ženám, které přemýšlejí o tom, že dají po narození dítě k adopci nebo do péče někoho jiného.

Můžeme dát informace

 • jak postupovat
 • co je k tomu potřeba
 • co se bude dít s dítětem
 • jaká práva má biologická máma
 • jak postupuje soud a OSPOD
 • jak o tom mluvit s rodinou a okolím.

Pomůžeme s komunikací s lékaři, sociálním odborem, soudem. Můžeme vás celým procesem doprovázet, abyste v tom nebyla sama. Nabízíme materiální i psychologickou pomoc.

Jsme tu pro ženy z celé České republiky.

Po dobu těhotenství a šestinedělí může být žena ubytovaná v azylovém domě, který Na počátku provozuje – a to i v případě, že žena chce těhotenství nebo porod utajit.

vývoj dítěte v 1. trimestru

Lékaři počítají týdny těhotenství od prvního dne poslední menstruace. V prvních dvou týdnech těhotenství jste tedy ve skutečnosti těhotná nebyla, protože k oplodnění vajíčka dochází až zhruba 14 až 21 dní od začátku menstruace. Pozor! Jednotlivé týdny mohou obsahovat videa, která Vás mohou citově zasáhnout. Nutnost jejich shlédnutí je tedy pouze na Vašem posouzení.

3. týden těhotenství

Počátek a 1. týden života dítěte

Na začátku tohoto týdne došlo k vaší ovulaci. Vajíčko, které ve vás uzrálo, se vydalo na cestu z vaječníku do vejcovodu. Během 18 hodin bylo oplozeno spermií otce. Splynutím genetických informací vajíčka a spermie začal život vašeho dítěte. Od této chvíle je geneticky dáno, jestli bude kluk nebo holka, jakou bude mít barvu očí, vlasů a kůže, jakou bude mít postavu, krevní skupinu, jestli bude introvert nebo bude spíše temperamentní.

Video v angličtině 1.-9. týden ke shlédnutí ZDE.

5. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

Je to doba, kdy jste možná začala tušit, že v sobě nosíte dítě. Mohla jste si udělat těhotenský test, který to potvrdil. Dítě měří asi 2 mm – je tedy velké asi jako zrníčko máku nebo jako špendlíková hlavička. I když je tak malé, v jeho těle se začínají zakládat orgány. Již pracuje jeho primitivní krevní oběh, kterým proudí krev, kterou si dítě samo vytvořilo. Tvoří se základy mozku, míchy a srdce. Dítě stále neuvěřitelně rychle roste. Svoji velikost zvětší desetkrát – na začátku 5. týdne je velké asi 0,2 mm, na konci 2 mm!

6. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

Dítě stále roste, je velké asi 5 mm – tedy jako sezamové semínko. Vypadá trochu jako činka, ale stále se uvnitř jeho těla dějí neuvěřitelné věci. Začíná mu tlouct srdce, které rozvádí do jeho těla krev, kterou si samo vyrobilo. Tvoří se základ jater, plic, štítné žlázy a slinivky. Začíná se formovat jeho obličej. Na hlavičce se mu vytvořily základy očí, uší a úst.

7. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

V tuto chvíli má dítě proti zbytku těla neúměrně velkou hlavičku, která se sklání vpřed a lehce zakřivená záda. Měří od vršku hlavičky po zadeček asi 10 mm – je tedy velké asi jako čočka. Hodně se mění jeho obličej. Dítě má na obličeji patrný základ nosu s nosními dírkami. Po stranách hlavy má uloženy základy očí. Z těla mu vystupují pupeny končetin, z kterých se v dalších týdnech vytvoří ruce a nohy.
V těle vašeho dítěte stále dochází k velkým změnám. Rychle se vyvíjí mozek, který začíná zaplňovat hlavu. Také jeho srdce se zdokonaluje a bije 120 až 180 tepů za minutu – tedy asi dvakrát rychleji než vaše srdce.

8. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

Dítě za tento týden rychle vyrostlo. Je třikrát tak velké než před týdnem! Měří asi 3 cm, asi jako želatinový medvídek. Mění se také jeho vzhled. Obličej dítěte pomalu získává svůj tvar. Na hlavě má již základy nosu s miniaturními nosními dírkami. Po stranách hlavy jsou oči, které jsou otevřené a během následujících měsíců se přesunou dopředu. Vyvíjejí se jeho ústa, v ústní dutině je připraven základ jeho 20 mléčných zubů a jazyk.
Rychle také rostou jeho ruce a nohy, které může ohýbat v lokti a koleni. Uvnitř těla se stále vyvíjí mozek a všechny důležité vnitřní orgány jako jsou plíce, ledviny, játra, slinivka, střeva. V tomto okamžiku má vytvořeny základy všech orgánů.

9. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

Dítě měří od vršku hlavy po zadeček 14 až 20 mm. Stále rychle roste a přibývá na váze. Jeho ruce a nohy hodně vyrostly. Má ruce ohnuté v lokti a zápěstí. Na konci ruky má drobné prstíky, které jsou spojeny plovací blánou – ta v několika příštích týdnech opadá. Na obličeji se mu objevil horní ret a špička nosu. Pokračují změny ve vývoji ucha. Vnitřní ucho se začalo vyvíjet již před 2 týdny, teď se na stranách hlavy dítěte objevily ušní boltce. Oči jsou zatím stále daleko od sebe po stranách hlavy a zůstávají otevřené, ale stále se zdokonalují – vznikají panenky, oční čočka a sítnice. Dítě získává první svaly a v jeho rukách vznikají první osifikační centra, která jsou základem kostí v jeho těle. Většina vnitřních orgánů je již v základní podobě utvořena. V těle dítěte lze rozeznat i slepé střevo. V mozku dochází k prvním nervovým impulzům.

10. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

Dítě je teď od temene hlavy k zadečku dlouhé asi 23 až 30 mm. Váží kolem 3 g. I když je stále maličké, jeho tělo se vyvíjí rychlým tempem. Zas mu o nějaký kousek vyrostly končetiny – ruce o trochu víc než nohy. Chodidla miminka jsou teď asi 2 mm dlouhé. Formují se dlaně, bříška prstů a chodidla, palec se staví proti ukazováku. Mezi prsty začíná opadat tkáň, která dosud tvořila blánu. Mizí i poslední náznak ocasu. Oči dítěte se celé pokryly blánou. Zavřené zůstanou dalších 16 týdnů. Srdce dítěte tluče asi 140 tepů za minutu. Vytvořily se všechny čtyři srdeční komory, které čerpají krev do těla dítěte. Aby bylo srdce chráněné, začíná se postupně uzavírat hrudní koš. Mozek pracuje již několik dní, nervových impulzů je v něm stále více. Dítě se začíná hýbat. Pohybuje rukama a nohama, umí ohýbat nohu v koleni. Začíná vnímat bolest a dotyk.

11. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

Během tohoto týdne se Vaše dítě hodně změní. Hodně vyroste, oproti předchozímu týdnu bude asi dvakrát větší. Od temene hlavy po zadeček měří asi 3 až 4 cm. Váží asi 10 g. Stále více začíná mít podobu, jakou bude mít, až se narodí. Jeho hlava je ale oproti tělu stále neúměrně veliká a dějí se v ní neuvěřitelné věci. Mozek dítěte roste pozoruhodným tempem. Každou minutu přibude v jeho mozku zhruba čtvrt milionu nových neuronů! Na obličeji má již zřetelně vidět nos a oči, které stále zůstávají zavřené. V ústech má již vytvořeny základy 20 mléčných zubů. Dítě začíná používat čich a chuť. Umí vykonávat celou řadu pohybů. Ohýbá zápěstí, lokty, kotníky a kolena, může spojit své ruce nad hrudníkem. Jeho chodidla teď měří asi 2,5 mm. Na koncích prstů má miniaturní nehty a na těle mu začínají růst jemné chloupky, které budou chránit jeho citlivou kůži v plodové vodě. I když ještě stále není vidět pohlaví dítěte, u kluků se ve varlatech začíná tvořit testosteron, který řídí jejich další proměnu v muže. Je dokončen vývoj srdce a také ostatní vnitřní orgány plní svoji funkci. V průběhu dalších šesti a půl měsíce „pouze“ poroste.

12. týden těhotenství

 1. týden života dítěte

Vaše dítě je teď velké asi 5 cm a váží zhruba 20 g. V těle dítěte fungují již všechny důležité orgány – srdce pumpuje do těla krev, kterou si samo vytvořilo, pracuje mozek, játra, ledviny, střeva, plíce. Postupně budou růst. Zbývá už jen pár drobností. V jeho hrtanu se tvoří hlasivky, aby však mohly vibrovat a vydat zvuk, potřebují vzduch. Začíná pracovat imunitní systém. V kostech dítěte se ukládá vápník a díky tomu jsou pevnější. Pod zavřenými víčky se v oku dítěte začínají vyvíjet duhovky – takové bude mít pouze ono stejně jako otisky prstů, které má již nyní na malých prstíčcích. Na prstech rukou i nohou má malé nehty. Uši, které byly do této doby vzadu na hlavičce, se začínají přesouvat na své místo. Dítě má již vyvinutý čich a chuť. Střeva jsou již uložena na svém místě v dutině břišní. Trávicí trakt je již schopný vyvinout stahy, které posunují potravu střevy, a umí vstřebávat glukózu. Dítě v této chvíli maximálně využívá okolní prostor a procvičuje paže a nohy. Provádí celou řadu plynulých a vláčných pohybů, i když vy je ještě necítíte. Ohýbá kolena, odráží se od děložní stěny, otáčí hlavou. Umí sevřít ruku v pěst, spojit své ruce nad hrudníkem, hýbat prsty, cucat si palec. Dělá různé grimasy – usmívá se, mračí, zívá. Od této chvíle už „pouze“ roste a zraje, aby za několik měsíců přežilo mimo vaše tělo.

Video v angličtině 10.-14. týden ke shlédnutí ZDE.