Powered by Smartsupp
Těhotná žena sedí u stolu s lékařkou, která vyplňuje dokumentaci

Poradna Na počátku informuje: kdo je kdo v péči o těhotnou ženu

Čvn 5, 2024

Odborná péče o těhotnou ženu

Už víte, že jste těhotná nebo to silně tušíte. V tuto chvíli máte před sebou mimořádné období, kdy si zasloužíte a můžete čerpat péči nejen o sebe, ale i o své dítě. Jste v období, kdy o vás mají zájem lékaři, porodní asistentky, duly a další odborníci, kteří vám během těhotenství nabízejí pomocnou ruku. Pojďme se podívat, kdo je kdo. A jakou roli v tom může hrát Poradna Na počátku.

Gynekoložka/gynekolog:

Pokud do dnešního dne nemáte svou gynekoložku nebo gynekologa, právě teď je nejvyšší čas si nějakou sehnat. Vašim úkolem jako mámy je zabezpečit svému dítěti zdravý vývoj a sobě co nejlepší péči. Váš gynekolog vás bude doprovázet po celou dobu těhotenství, nabídne vám veškerá potřebná vyšetření, upozorní, na co byste si měla ze zdravotního hlediska dát pozor a můžete s ním probrat své pochybnosti a otázky ohledně zdravotního stavu. Tato osoba vám také může na základě vašeho zdravotního stavu vydat potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti pro vašeho zaměstnavatele.

Pokud svého gynekologa nemáte, zadejte do vyhledávače na internetu heslo „gynekologie v okolí“ nebo zkuste internetové stránky s databází lékařů znamylekar.cz. V rozhodování vám může pomoct doporučení vašich příbuzných nebo známých. Věřte také svým pocitům a úsudku. Pokud vám konkrétní gynekoložka nebo gynekolog nevyhovuje, můžete je změnit.

Praktická lékařka/ praktický lékař

Tato osoba, v jejíž péči byste také již měla být, vám může poskytnout všeobecnou péči. S těhotenstvím však raději zamiřte do gynekologické ambulance.

Porodní asistentka

Je to vysokoškolsky vzdělaná zdravotnice, která je připravena pečovat o ženu během těhotenství, porodu a šestinedělí. Většinou se s ní setkáte jako se sestrou v gynekologické ambulanci nebo na gynekologicko-porodnickém oddělení před porodem. Můžete od ní čekat podporu, radu a péči během těhotenství, porodu a v poporodním období.

Dula

Je to proškolená průvodkyně, která doprovází ženy a případně i jejich partnery v době těhotenství, porodu a šestinedělí. Poskytuje psychickou a fyzickou oporu a informace. Dula na rozdíl od porodní asistentky neposkytuje zdravotní služby.

Sociální pracovnice/ sociální pracovník

Je to vysokoškolsky vzdělaná osoba, kterou najdete v sociálních službách, jako je třeba Poradna Na počátku. Tato osoba vám může poskytnout praktické informace, odpovědět vám na vaše otázky a provést vás bezpečně vaší konkrétní situací. Pomůže vám zorientovat se v systému sociální péče o těhotnou ženu, včetně systému státní finanční podpory nebo vašich práv jako zaměstnankyně. Pokud řešíte konkrétní problém, může s vámi vypracovat plán kroků, jak můžete svou situaci řešit, a tímto plánem vás provede.

Psycholožka/ psycholog

Pokud trpíte psychickými obtížemi nejen v souvislosti s vaším těhotenstvím a životní situací, psychologická péče vám pomůže nahlédnout hlouběji pod povrch vašeho prožívání a emocí. Psycholožka nebo psycholog je tu proto, aby pečoval o vaši duši, vyslechnul vás a poskytnul vám vhodnou zpětnou vazbu tak, abyste se ve svém prožívání lépe vyznala. V Poradně Na počátku je pro vás zdarma připravena psychologická pomoc, která je k dispozici online nebo osobně.

podobné příspěvky