První dny po vyhlášení nouzového stavu jakoby se vše zastavilo. Také v naší poradně bylo o poznání klidněji. Po týdnu ale začal zvonit jeden telefon za druhým. Potřeby a starosti těhotných žen a maminek s dětmi s epidemií nezmizely. Naopak se mnohé prohloubilo a přibyly další těžkosti. Bohužel je teď pro nás obtížnější tyto problémy řešit. Například úřady a další služby fungují jen v omezeném režimu.

V médiích často zmiňovaný možný nárůst domácího násilí v těchto dnech nepozorujeme. Avšak zprostředkování bydlení pro jakoukoliv ženu v nouzi je mimořádně obtížné. Azylové domy pro matky s dětmi (stejně jako další pobytové sociální služby) musejí dodržovat přísná hygienická a karanténní opatření. Aby ochránily ženy, jejich děti a zaměstnance, pozastavily přijímání nových zájemkyň. Tato pochopitelná a potřebná opatření však zapříčinila, že pro maminky s dětmi, které ztratily bydlení, je o to obtížnější najít vhodné ubytování. Hledáme s nimi proto také jiné cesty, například s pomocí různých nadací se někdy podaří zaplatit komerční ubytování na nezbytně nutnou dobu.

I během nouzového stavu funguje Poradna Na počátku ve stejném rozsahu jako dříve. Poradenství poskytujeme v pondělí, ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin. K dispozici je telefonní číslo 774 440 821. Máme zkušenost, že po telefonu se hodně věcí dá vyřešit a je to možnost, kterou ženy a dívky z celé České republiky nejvíce využívají. Těm, které mají problém s penězi, můžeme po prozvonění zavolat zpátky.

Nezřídka se stává, že ženy nechtějí mluvit, ale je pro ně pohodlnější využít e-mail (poradna@napocatku.cz) nebo kontaktní formulář na webu. Relativně novým, ale stále více oblíbeným způsobem jak nás kontaktovat, je Facebook.

Komunikaci na dálku v současné době preferujeme. Po předchozí domluvě však zůstává možnost i osobního setkání v naší brněnské kanceláři, kde jsme připraveni poskytnout i materiální a potravinovou pomoc.

 

Poradna Na počátku

adresa: Soběšická 560/60, Husovice, 614 00 Brno

otevírací doba: pondělí 9-14 hodin

středa 9-14 hodin

pátek 9-14 hodin

telefon: 774 440 821, 548 221 405 (non stop)

e-mail: poradna@napocatku.cz

web a kontaktní formulář: https://napocatku.cz/poradna/

facebook: https://www.facebook.com/NaPocatku1994/


Služby Na počátku podpoříte například zasláním dárcovské textové zprávy na číslo 87 777 ve tvaru:

DMS NAPOCATKU 30 (nebo 60 nebo 90)
Cena jedné DMS je 30, 60 nebo 90 Kč (podle výběru příslušné částky).

V případě dlouhodobé podpory, kterou je možné kdykoliv odvolat, zvolte heslo:
DMS TRV NAPOCATKU 30 (nebo 60 nebo 90)
A každý měsíc se vám automaticky odečte 30 nebo 60 nebo 90 korun.

Více informací na webu www.darcovskasms.cz. Děkujeme.