Powered by Smartsupp

Co může stát za tím, že váš partner odmítá dítě

Kvě 21, 2024

Těhotenství, a tím spíš nečekané těhotenství, je stresující záležitostí nejen pro vás, jako ženu, ale nečekaná novinka dokáže přichystat horké chvíle i vašemu protějšku. Blížící se změna v životě muže může vyvolávat různé nepříjemné pocity, jako je strach, nejistota nebo i panika. V následujícím příspěvku zkusíme odhalit, jaké vědomé i neuvědomělé důvody mohou vést k tomu, že partner odmítá dítě, které spolu čekáte.
  • Dosavadní styl života

Stát se rodičem mimo jiné znamená dokázat se do jisté míry přizpůsobit dennímu režimu dítěte. Muži, kteří jsou zvyklí trávit dlouhý čas v roce na dobrodružných výpravách, víkendy s přáteli a užívat si svobodu plnými hrstmi, mohou prožívat šok a mít představu o otcovství jako o jistém druhu vězení. Není divu, že se snaží tomuto černému scénáři svého života za každou cenu vyhnout.

  • Zkušenost s péčí o dítě

Někteří muži již vědí, že péče o dítě vyžaduje úsilí. Mají vlastní děti z jiných vztahů nebo nepříjemnou zkušenost z rodiny. Tato zkušenost může být základem pro celou řadu strachů a obav. Možná už doma jedno nebo více dětí máte a dávají vám zabrat.

  • Zdravotní stav, věk

Váš muž může být momentálně nebo dlouhodobě nemocný. Bojuje možná s potížemi, s nimiž se vám nesvěřil. Prodělal úraz, který jej v životě omezuje. Představa péče o dalšího človíčka se mu může jevit jako příliš velká výzva.

Cítí, že mu ubývají síly a dokáže si spočítat, že další dvě desetiletí péče o dítě jsou na něj prostě moc.

  • Špatné zkušenosti z vlastní rodiny

Někteří muži prožili krušné dětství a dospívání. Do života vstupují s rozhodnutím, že rodinný život není pro ně a vlastní děti nechtějí. Mohou mít i obavu z vlastních osobních predispozic.

  • Odpor

U těhotenství se předpokládá, že jde o nádherný, přirozený stav. Nicméně někteří muži se mohou cítit nepříjemně i z tělesných změn, které vás jako ženu čeká. Dívat se na vlnící a chvějící bříško, když dítě kope, mohou muži připadat spíš jako scény z hororového filmu. Navíc představa vašich dalších fyzických změn během těhotenství nemusí být jeho ideálem krásy.

  • Úzkost živitele

Zatímco vy možná řešíte proměny svého těla, ranní nevolnosti nebo změny nálady, on může pociťovat rostoucí břímě na vlastních bedrech, týkající se zajištění vašeho dítěte a dočasně i vás. A to nemluvíme o dalších dětech v rodině. Pokud už teď pracujete s napjatým rozpočtem, může se budoucnost jevit jako velmi nepříznivá.

  • Strach o kariéru

Péče o děťátko může nastartovat velké životní změny. Pokud váš partner pracuje dlouhodobě mimo domov nebo od nevidím do nevidím, dítě pro něj může být motivací k hloubkové změně nebo zdrojem strachu, že bude muset něco změnit, ať chce nebo ne.

  • Finanční starosti

Možná jste to vy, kdo je živitelkou rodiny. Partner může prožívat obavy ohledně financí.

  • Tohle jsme si nedomluvili.

Možná žijete ve volném vztahu a společnou rodinu jste vůbec neplánovali. Přes veškeré zajištění proti početí jste ale otěhotněla. To se stává. V takovém případě může vašeho partnera postihnout i zloba na vás osobně, možná jej napadne, že jste ho zradila. Tohle jste si zkrátka nedomluvili.

Toto zdaleka není úplný výčet všech důvodů, které mohou vést partnera k odmítnutí těhotenství nebo popírání vlastní odpovědnosti za něj. Nenechte si ale namluvit, že těhotenství je jen vaše věc. Nenechte se ani odradit. Pokud o dítě i o partnera jako jeho otce stojíte, pokuste se s otcem dítěte mluvit opakovaně. První reakce nemusí být definitivní ani poslední.

Pokud jste se ocitla v situaci nečekaného těhotenství a potřebujete si o tom promluvit v bezpečném prostředí, v atmosféře přijetí, bez posuzování a nátlaku, můžete využít služeb Poradny Na počátku. Zde mohou ženy načerpat nejen psychickou podporu, ale i praktické informace, které pomůžou v rozhodnutí, co dál.

 

podobné příspěvky