Obrátila se na nás nastávající maminka původem z Thajska, která se kvůli zdravotnímu pojištění dostala do finanční tísně. S jejím svolením uveřejňujeme celý příběh. Pokud budete chtít, můžete přispět do její sbírky:

Se svým manželem jsem se seznámila úplně stejně, jako teď vy čtete můj příběh – písmeny, slovy a větami v online prostředí. Několik měsíců jsme si dopisovali. Z původního záměru zlepšit se v angličtině se rozvinulo velké přátelství a my se chtěli poznat osobně.

Můj – tehdy ještě přítel – našetřil peníze a přijel za mnou do Thajska. Na tu dobu máme mnoho krásných vzpomínek. Oba jsme se utvrdili v tom, že chceme jít životem společně a usadit se v České republice. Začala jsem tedy vyřizovat všechny potřebné dokumenty, vízum, dala výpověď ve své práci, rozloučila se s rodinou a vypravila jsem se do Evropy, kde na mě můj přítel čekal. Hned na letišti mě požádal o ruku. Mou odpovědí samozřejmě bylo Ano!

Zpočátku bylo všechno takové, jaké jsme si představovali. Jako operátorka výroby jsem začala pracovat v jedné továrně poblíž vesničky, kde jsme bydleli. Vše se změnilo letos na jaře. Spolu s koronavirem přišlo mnoho problémů a nejistoty. Přišla jsem o práci a tím pádem i o zdravotní pojištění, protože jako cizinka nemůžu být účastna veřejného zdravotního pojištění jako všichni ostatní. Aktuálně si měsíčně platím jen úplně základní pojištění.

Manžel mi byl velkou oporou a já jsem se snažila najít si práci co nejdříve. To se mi podařilo pouze na další tři měsíce. Pro cizinku, i když s vysokoškolským vzděláním, ale bez dobré znalosti češtiny to bylo velmi těžké. Chtěla jsem pracovat i na méně kvalifikovaných pozicích, ale různá omezení a restrikce spojená s proti covidovými opatřeními situaci ještě více komplikovala.

V té době jsem neplánovaně otěhotněla. Bohužel naši radost brzy vystřídala nejistota. Právě zdravotní pojištění se ukázalo být tím největším problémem. Jako cizinka musím zaplatit 60 000 Kč a není možné částku splácet postupně.

Mzda mého manžela může pokrýt pouze náš každodenní život. Našetřit takovou částku na pojištění, které by zahrnovalo i těhotenská vyšetření a porod, by nám trvalo více než rok. Ani naše rodiny nám v této situaci nedokázaly pomoci. Proto se můj manžel rozhodl, že nejjednodušší cestou bude interrupce. To bych ale já nedokázala. A právě to byl důvod našeho rozchodu.

Pomohla mi manželova maminka, která mi nabídla zázemí i věci na miminko, které pro ni není problém sehnat od známých i příbuzných. Teď bydlím u ní.

Tímto bychom Vás chtěli požádat o finanční pomoc, kterou bychom použili na zdravotní pojištění pro mě a mé miminko. Chci mu dát šanci narodit se zdravé, šťastné a do milující rodiny. Za každý příspěvek, modlitbu a radu budu všem nekonečně vděčná. Děkuji za přečtení a případné sdílení tohoto příběhu!

Nonthaya  Kábrtová