Jste těhotná a přišlo „to“ nevhod?

 5 kroků, jak se z toho nezbláznit

  • Na chvíli se zastavte a dýchejte. Pod tlakem rozvířených emocí budete těžko jednat rozumně.
  • Promluvte si s někým, ke komu máte důvěru. Ne vždy to musí být váš partner.
  • Pamatujte, že první reakce vašeho okolí nebývá ta definitivní. I váš partner může být v šoku a bude potřebovat čas, aby novou situaci zpracoval.
  • Myslete na sebe a své zdraví. Omezte kouření, alkohol a jiné návykové látky. Pokud berete další léky, poraďte se se svým lékařem.
  • Připravte se, že lékař se může zeptat, jestli si chcete dítě nechat. Dejte si na rozhodnutí čas. Máte čas.


Jak dospět ke správnému rozhodnutí?

Zkuste se zamyslet nad důvody pro i proti každé z variant. Někomu pomáhá, když si všechno sepíše na papír. Bude se ozývat rozum i srdce. My však někdy přikládáme větší váhu rozumovým argumentům. Někdy k tomu pomáhají ostatní lidé, kteří s vámi probírají praktické otázky a vaše pocity jim nepřijdou podstatné. Emoce jsou však stejnou součástí vaší osobnosti jako rozum, proto byste je měla brát vážně. Nebraňte se mateřským pocitům, které se vás probouzejí. Mají svůj smysl.

Přemýšlejte také o důsledcích svého rozhodnutí. Zkuste si představit, co by vám a dítěti přinesla každá z možností. Co by potrat znamenal pro mě? Co pro dítě? Co by mi těhotenství a mateřství přineslo? Co by pokračování života dalo dítěti?

Zkuste myslet také na dobré věci, které vás mohou potkat. Každá těžkost v sobě skrývá nové příležitosti a šanci ke změně. Třeba v sobě objevíte schopnosti a síly, o kterých jste dosud nevěděla, naučíte se nové věci, poznáte jiné lidi…

Jak se ale mám rozhodnout, když jsem tak zmatená?

Zmatek vám může bránit vidět některé věci. Abyste dohlédla dál, můžete zkusit „vrtulníkovou metodu“. V duchu se vyšplháte do kabiny vrtulníku. Ten s vámi vyletí vysoko nad místo, kde se nacházíte. Podívejte se dolů. Z výšky můžete vidět celou situaci. Můžete pod sebou zahlédnout zmatek, husté křoví, mokřiny i pouště. Takhle z výšky dokážete ale objevit i pěšinu, po níž můžete dojít k místu, kde najdete pomoc. Můžete v dáli zahlédnout příjemné zákoutí i místa k odpočinku. Můžete zahlédnout lidi, kteří jsou zde s vámi a se kterými můžete jít kousek cesty. Můžete vidět své dítě, které je tu. Je ještě malinké. Můžete se navzájem na sebe dívat a zůstat tak spolu nějakou chvíli.

Až se dostanete do výšky, uvidíte víc, dohlédnete i kousek do budoucnosti.

Z nadhledu si dokážete sama lépe poradit. Uvidíte, že se před vámi z jiné perspektivy začnou otvírat nové cesty a možnosti.

Vaše tělo vám napoví

Na vaše pocity reaguje také vaše tělo. Vnímejte jeho signály.  Zkuste si najít čas sama na sebe, kdy vás nebude nikdo rušit. Sedněte si nebo lehněte tak, aby to pro vás bylo pohodlné. Položte si dlaně na břicho a zkuste si představit situaci, kdy se probouzíte z narkózy po interrupci. Jak reaguje vaše tělo? Co cítíte? Jak silné jsou vaše pocity?

Pak si zkuste představit, že pod vašimi dlaněmi se pohybuje vaše děťátko. Představujte si, jaké to je, když bude růst a narodí se. Co cítíte teď?  To, co se bude dít s vaším tělem, vám může napovědět, jak bude reagovat, kdyby tato situace nastala.

reakce těla rozhodování

Dopřejte si čas

Chvíle rozhodování jsou nepříjemné. Možná si přejete, aby vše bylo co nejrychleji za vámi. Rozhodnutí o přijetí, nebo nepřijetí vašeho dítěte je jedním z nejdůležitějších ve vašem životě.

Nespěchejte. Nechte si na rozhodnutí dostatek času – nejlépe několik týdnů. Během těchto dní můžete sledovat svoje pocity, které se mohou měnit. Můžete znovu přemýšlet o důvodech pro každou variantu. Jako první vás možná napadaly překážky, které by narození dítěte přineslo. Co vše by se změnilo… A jak byste to zvládla…

Zkuste si představit život s vaším dítětem. Jak by asi vypadalo… Jaké by mělo vlastnosti… Co by mi dal život s ním… Problémy s bydlením, penězi, věcmi pro dítě. Je možné je vyřešit?

Hledejte informace o tom, co vše potrat obnáší – jak probíhá, jak ovlivňuje život ženy po fyzické, psychické i duchovní stránce, jaký má dopad na partnerský život a život celé rodiny.

Přemýšlejte o různých možnostech. Teď se zdá, že jsou zde pouze dvě varianty, jak vyřešit nečekané těhotenství – buď je ukončit, nebo se starat o dítě i přes překážky. Jsou zde i další možnosti, jako adopce nebo pěstounská péče, kdy se o dítě bude starat jiná osoba po dobu, než budete moci vy. Jestliže chcete, aby o dítěti nevědělo vaše okolí, je zde možnost strávit těhotenství mimo váš domov, máte možnost utajeného porodu.

Přemýšlejte také o tom, kdo vám může pomoci zvládnout potíže, kterých se teď obáváte. Kdo vás může podpořit v tom, že těžkosti zvládnete. Může to být někdo z rodiny, přátel, odborníků, veřejných služeb… Hledejte pro sebe pomoc.

Jestli chcete s někým o tom všem mluvit, mluvte. Můžete se svěřit někomu blízkému, zavolat nebo napsat do některé z poraden. Reakce okolí na vaše nečekané těhotenství může být různá. Můžete se dočkat různých rad, co byste měla dělat. Nenechte se od nikoho do rozhodnutí nutit. Nezapomínejte, že rozhodnutí je pouze na vás. Ostatní vám mohou říci svůj názor, ale zodpovědnost za vás a vaše dítě nesete vy.

Nezapomeňte, že své rozhodnutí o potratu můžete změnit, když o něm budete pochybovat – třeba i na operačním sále.